Každý človek, ktorý je ekologicky a ekonomicky zmýšľajúci a zaujíma sa nie len o efektivitu vykurovania ale aj o dopad na ekológiu a životné prostredie a komfort vykurovania. Pelety využívajú domácnosti pre vykurovanie v krbových kachliach a kotloch určených na spaľovanie peletiek. Teplárne a elektrárne spaľujú peletky za účelom vytvorenia tepelnej a elektrickej energie. Niektoré farmy a chovné stanice využívajú peletky ako podstielku pod zvieratá (avšak niektoré druhy drevín nie sú vhodné pre využitie podstielky z dôvodu možného toxického zloženia).
Aké typy peletiek sa využívajú najviac podľa typu suroviny?
Drevené peletky : Smrek, Dub, Buk, Borovica, Miešané
Agropelety: Slnečnica, Kukurica, Obilne šupiny, Slama
Rašelinové pelety: Rašelina / Zemina
Ktorý typ peletiek je lepší? Priemer 8 mm alebo 6 mm?
Peletky sú charakteristické svojim valcovým tvarom s bežne dostupným priemerom od 5 do 8 mm. Pre priemyselné využitie sa viac preferujú priemery 8 mm a viac. Do domácností a malých priemyselných kotlov sú najviac používané pelety o priemere 6 mm. Podľa typu kotla je vhodné pozerať aj na dĺžku pelety, kde ideálna dĺžka by nemala presahovať cca 35 mm. Väčšina bežných kotlov má šnekové podávanie peliet do horáku. V prípade, že je dĺžka peliet väčšia môže nastať situácia kedy peleta nebude schopná prejsť cez šnekový podávač.
Pre aký typ peletiek je dobré sa rozhodnúť? Drevené, slamené, alebo slnečnicové?
Opäť je dobré vedieť aký typ kotla a horáku človek vlastní. Štandardne sa kotle dodávajú s horákmi na drevené pelety, pokiaľ si zákazník nevyžiadal horák na agropelety. Drevené pelety sú o niečo drahšie, avšak majú väčšiu výhrevnosť a teda aj účinnosť. Slamené a slnečnicové tzv. agropelety sa vyrábajú z výliskov slnečník, lisovaním slamy, apod. Agropelety sú cenovo dostupnejšie, ale ich výhrevnosť je nižšia a na vykurovacie obdobie potrebujeme väčšie množstvo. Sprievodným javom je väčšia popolnatosť, a teda v globále aj väčšia pracnosť.
Prečo nie je dobré používať priemyselné pelety do domu?
Priemyselné pelety sú prevažne o priemere 8 mm a viac, tento rozmer väčšina domácich kotlov nedokáže ideálne spáliť a teda vznikajú „spekance“. Pri priemyselných peletách sa štandardne tak nepozerá na kvalitu peletiek, ich čistotu a prevažne sa nebalia do 15 kg vreciek. Ďalším podstatným dôvodom je nekvalitný vstupný materiál a keďže v priemyselných kotloch zhoria pelety aj menej kvalitné vstupná surovina môže byť štiepka s väčším obsahom kôry. Kôra nie je v peletách žiaduca, pretože má inú charakteristiku horenia ako drevo a tak pri veľkých obsahoch kôry v peletke vznikajú spekance ako pri nedokonalom spaľovaní.